Erasmus
W dniach 7-11 kwietnia odbył się kolejny etap realizacji naszego projektu Erasmus . Realizowaliśmy zadanie – mobilność nauczycieli.
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Węgorzewie oraz Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września w Radziejach gościły nauczycieli z partnerskich szkół: Szkoły Podstawowej w Rzeszy /Litwa/, Szkoły Podstawowej w Suderwie /Litwa/, Szkoły Podstawowej w Smolenicach /Słowacja/, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Janusza Korczaka w Węgorzewie, Szkoły Podstawowej im. Kurta Obitza w Węgielsztynie oraz Szkoły Podstawowej w Perłach oraz pracowników Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnej Obsługi Szkół i Przedszkoli w Węgorzewie.
Uczestnicy mobilności spędzili ten czas niezwykle aktywnie i pracowicie. Zgodnie z założeniami projektu obserwowano zajęcia lekcyjne /4 każdego dnia/ oraz pokazy zajęć pozalekcyjnych /4 w ciągu mobilności/. Celem obserwowanych zajęć był pokaz możliwości kształcenia i rozwijania wybranych kompetencji kluczowych – inicjatywność i przedsiębiorczość, ekspresja kulturalna, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie na lekcjach i zajęciach dodatkowych. Każdy dzień w szkole kończyła dyskusja na temat obserwowanych lekcji i zajęć, ewaluacja zajęć.
Pierwszego dnia mobilności /w poniedziałek 7.04.2025r./ uczestnicy projektu uczestniczyli w dwóch lekcjach WOS-u w klasach VIII, fizyki w klasie VIII oraz języka angielskiego, a także zajęciach teatralnych poświęconych emocjom.
Tego dnia odbyło się spotkanie uczestników projektu z burmistrzem Węgorzewa.
W wtorek 8.04 goście obserwowali zajęcia lekcyjne oraz pozalekcyjne w Szkole Podstawowej w Radziejach.
W środę 9.04. uczestnicy rozpoczęli dzień od spotkania z konsultantem projektu. Spotkanie poświęcone było technikom tłumaczenia rezultatów projektu. Następnie odbyły się dwie lekcje języka polskiego w klasach piątych, kolejna lekcja fizyki w klasie VIII oraz lekcja języka angielskiego w klasie IV. Po lekcjach goście mieli możliwość zapoznania się z działalnością szkolnego koła przyrodniczego, obserwacji doświadczeń przyrodniczych oraz pokazu prezentacji przedsięwzięć młodych przyrodników.
Czwartek 10.04 to kolejny pracowity dzień dla uczestników mobilności. Obserwowano lekcje języka polskiego / klasa V/, języka angielskiego /klasa V/, biologii / klasa VI/, fizyka / klasa VIII/ oraz zajęcia prowadzone przez psycholog szkolną na temat umiejętności uczenia się.
Ostatniego dnia mobilności uczestnicy uczestniczyli w lekcjach historii w klasie V i VIII, języka polskiego w klasie VII oraz języka angielskiego w klasie VIII.
Po zajęciach szkolnych goście poznali atrakcje Węgorzewa, Giżycka i okolic.
Na zakończenie mobilności odbyło się spotkanie wszystkich uczestników mobilności z Burmistrzem Węgorzewa w Węgorzewskim Centrum Kultury, na którym podsumowano ten etap projektu i wręczono uczestnikom zaświadczenia uczestnictwa.
Takie spotkania są doskonałą możliwością wymiany doświadczeń na temat pracy nauczycieli w różnych systemach edukacyjnych, organizacji i prowadzenia lekcji i zajęć pozalekcyjnych , poznania różnorodnych metod pracy z uczniami .
Mobilność edukacyjna nauczycieli na Litwie w ramach projektu Erasmus+
W dniach 19–23 maja nauczycielki naszej szkoły – pani Joanna Dyczewska, pani Emilia Hrudeń oraz pani Ewa Szarmacher – uczestniczyły w drugiej mobilności edukacyjnej na Litwie, realizowanej w ramach projektu Erasmus+ „Rozwijanie wybranych kompetencji kluczowych uczniów na lekcjach i zajęciach pozalekcyjnych”. W wyjeździe wzięli udział również nauczyciele z innych szkół z terenu Gminy Węgorzewo i Słowacji. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
Podczas pobytu nauczyciele mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem partnerskich szkół – Szkoły Podstawowej im. św. Faustyny Kowalskiej w Rzeszy oraz Vilniaus r. Sudervės Mariano Zdziechovskio pagrindinė mokykla. Uczestnicy projektu brali udział w lekcjach otwartych, warsztatach metodycznych, spotkaniach z dyrektorami i nauczycielami oraz prezentacjach działań dydaktycznych prowadzonych w szkołach litewskich.
Wizyta była okazją do wymiany doświadczeń zawodowych, poznania nowych metod pracy z uczniami oraz dzielenia się sprawdzonymi rozwiązaniami w zakresie rozwijania kompetencji kluczowych. Nauczyciele z Polski i Litwy chętnie dzielili się swoimi pomysłami oraz spostrzeżeniami, wzbogacając tym samym swój warsztat pracy i inspirując się nawzajem do dalszych działań.
Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich nauczycieli i organizatorów zaangażowanych w realizację mobilności, a w szczególności do społeczności Szkoła Podstawowa im św Faustyny Kowalskiej w Rzeszy oraz Vilniaus r. Sudervės Mariano Zdziechovskio pagrindinė mokykla za ciepłe przyjęcie, serdeczność, otwartość i wysoki poziom merytoryczny spotkań. Atmosfera towarzysząca wizycie sprzyjała budowaniu wartościowych relacji i współpracy, która – mamy nadzieję – będzie kontynuowana w przyszłości.
8